Mmm, pavasaris!..

Pavasaris ir laiks, kad mostas daba, un mēs līdz ar to. Manas pirmās pavasara asociācijas ir ar sauli, izteikti skaļām putnu dziesmām no rītiem, iespēju plikām kājām iziet uz terases, dzerot rīta kafiju. Manuprāt, tieši pavasaris ir spilgtākais laiks dārzā - koši zaļie lapu pumpuri, zāles asni un, protams, košās sīpolpuķes. Pazīstamākās no tām - krokusi, muskares, scillas, hiacintes, narcises, un spožākās no visām - tulpes. Es neesmu košo puķu cienītāja, taču pavasarī es padodos un ļaujos greznām tulpēm visdažādākajos salikumos! Ne tikai ugunīgi oranžajām, bet arī spilgti rozā, parrot stila tulpēm ar spilgtām krāsu pārejām un pat gandrīz melnām. Un kādēļ gan ne - tik gari mēneši ar pelēko, balto un melno aiz muguras.

Sākot savu ceļojumu sīpolpuķu stādījumos, es bieži cietu neveiksmi. Gan izvēlētie sīpoli no lielveikala plaukta neizrādījās tie labākie, gan krāsu kombinācijas un ziedēšanas laiks lika vilties nākamajā pavasarī. Bet lielākā kļūda droši vien bija tā, ka parasti izvēlējos tikai 5 - 10 sīpolus no katras šķirnes. Lai tulpju un citu sīpolpuķu stādījumi izskatītos patiešām stilīgi, iesakām stādījumu veidot vai nu tīkla veidā, kas pārsedz visu dobi (nelielas dobes gadījumā) un blendojās ar citu šķirņu tulpēm, piemēram, tik populārajā krāsu gammā  balts - gaiši violets - tumši violets, vai lielas dobes gadījumā stādīt katru šķirni mazās grupiņās, kur katra grupa sastāv vismaz no 8 - 10 sīpoliem. Jo vairāk sīpolu, jo bagātīgāka dobe izskatīsies. Šādu principu iesakām pielietot arī citu sīpolpuķu stādīšanai dobēs. Mums ļoti patīk arī lielie dekoratīvie sīpoli, kas sāk ziedēt maijā. Šos kārtojam grupās pa 2 - 3 sīpoliem un atstājam tos dobēs iespaidīgajos kātos līdz vasaras vidum.

Un galvenais - ar tulpēm ir kā ar ragavām - ja vēlies veidot skaistu stādījumu, jau pavasarī smelies idejas un piefiksē, kas patīk. Domās veido savu ideālo salikumu, ņemot vērā to, ka tulpes zied dažādos laikos, atkarībā no izvēlētās šķirnes (marta beigas - maijs). Vasarā vēlams savlaicīgi pasūtīt sīpolus; rudenī - tos saņemt un stādīt (to var izdarīt jebkurš - tikai viens noteikums - stādi trīs sīpolu dziļumā!), ziemai atkāpjoties, trīcošu sirdi gaidi skaistumu!

Balkona vai terases poda izvēle

Mana apsēstība ar terases podiem sākās vairākus gadus atpakaļ. Tajā laikā man vēl nebija skaista ziedoša dārza no aprīļa līdz oktobrim. Tādēļ terases podi bija mani pirmie baby steps, kā savā ārtelpā ienest ziedošus stādījumus. Mans sākums bija vasaras hortenzijas - tās mani darīja traku un es ļāvos! :)

Tomēr, lai cik skaistas puķes vai augu stādījumus es veidotu, mani neapmierināja Latvijā pieejamo terases podu piedāvājums. Māla podi šķita par rižu, plastmasas piedāvātie... nu tie bija plastmasas! Kādu laiku samierinājos ar pītiem terases podiem, bet šķita, ka tie vairāk piestāv lauku mājas vai vasarnīcas konceptam.

Nu man ir prieks šeit piedāvāt tiešām labus terases un balkona podus no Vācijas labākajiem ražotājiem. Kā izvēlēties terases podu?

Pirmkārt, izdomā kur vēlies podus novietot un kādēļ. Ja vēlies veidot nenoteikta rakstura kompozīciju, skaisti izskatīsies 3 - 4 podi dažādās formās un augstumos, kas sakārtoti vienā grupā. Nav noteikuma, ka tiem jābūt no vienas sērijas vai materiāla, droši eksperimentē! Varbūt vēlies akcentēt savas mājas ārduvis ar diviem vienādiem terases podiem pie ieejas? Vai vēlies veidot terases norobežojumu no dārza, vai paslēpties no kaimiņu acīm, veidojot konkrētu ārtelpas zonu uz terases?

Otrkārt, būtu jāsaprot, kāda materiāla un krāsas pods būs īstais. Nemainīga un stabila klasika ir skaistas keramikas pods. Jāņem vērā, ka šāds pods ir patiešām smags, pat tukšs, līdz ar to varbūt nav tik laba doma 5.stāva balkonam, ja projektu 'podi' vēlies paveikt pati saviem spēkiem. Jāsaka, lai arī esmu bijusi dažādu imitāciju pretiniece, šis priekšstats tika sagrauts, redzot vācu ražotāju veikumu - terases podi izskatās patiesi autentiski, tie ir viegli un ļoti izturīgi pret skrambām. Es noteikti ieteiktu podu ar vienu vai vairākiem noteces caurumiem. Sākotnēji izmantoju lielos plastmasas podus, un patiešām skaisti augi aizgāja bojā, jo mitruma kontrole nebija iespējama.

Treškārt, būtu noteikti jāpārbauda, vai pods ir sala izturīgs. Jo ko gan darīt ar 100 litru lielu podu ziemā un kur to glabāt? Jāņem vērā, ka poda sala izturība ir nedaudz atkarīga arī no Tevis - galvenais, kādēļ pods var saplaisāt ziemā, ir tur uzkrātais ūdens, kas sasalstot saplēš podu. Tādēļ pārliecinies, ka pods novietots uz kājiņām, un ūdens var brīvi iztecēt.

Lai veicas!

Sīpolpuķes terases un balkona podos

Kā pirmais un, manuprāt, arī estētiski visskaistākais podu stādījums ir tieši sīpolpuķu stādījums podos. Ideālā variantā sīpoli ir iegādāti iepriekšējā sezonā un aptuveni oktobrī vai novembrī iestādīti podā. Mēs stādām sīpolus atsevišķos caurumainos plastmasas vai drāšu podos vairākās kārtās. Kad pods sastādīts, to pierokam ziemošanai. Kad sniegs nokūst, un parādās pirmie asni, šo loloto stādījumu ceļ ārā no pierakšanas vietas un ievieto terases podā.

Sīpolpuķu ziedu skaistumu varēsiet baudīt apmēram no marta līdz pat maijam, ja iestādīti daži sīpoli un to šķirnes. Iedziļinoties un ieguldot laiku, ir iespējams izveidot mainīgu stādījumu, kas pārsteigs ik dienas ar jaunu pumpuru, jauna zieda toņa krāsu un pat smaržu. Pirmos krokusiņus nomainīs muskares un hiacintes, tām sekos agras, vidējas un vēlas dažādu šķirņu tulpes un narcises. Iespējams eksperimetnēt arī citām, eksotiskākām sīpolpuķēm. Ja pagājušājā sezonā tas nav izdevies, bet tomēr vēlme pēc tāda poda ir liela, ierobežotā skaitā šajā sezonā tādus piedāvājam arī mēs. Droši rakstiet mums šeit  un sazināmies!

Brīnuma radīšana ir pa spēkam ikvienam! Svarīgākais – sākt eksperimentēt un baudīt!

0